Laddar Evenemang

Alla Evenemang

Föreläsning: Stefan Johansson

Svartvit porträttbild av en man mot bakgrund av vatten.

13 oktober, 18:00 - 19:30

Fri entré

 

Hinder och möjligheter: Politiskt deltagande för personer med intellektuell funktionsnedsättning – lärdomar från ett världsledande initiativ

Personer med intellektuell funktionsnedsättning fick rätt att rösta sist av alla. Valdeltagandet är lågt. Men så måste det inte vara. Genom en unik studiesatsning har folkbildning visat att det går att både öka kunskaper om politik, kunskap om hur det går till att rösta och att öka valdeltagande.

Stefan Johansson är en av forskarna som följt denna satsning. Han är expert på tillgänglighet och universell utformning. Under denna föreläsning berättar han om satsningen Mitt Val och hur deltagande i studiecirklar resulterade i ökat politiskt deltagande.

Stefan är teknologie doktor och affilierad fakultet vid KTH. Han forskar om hur alla ska kunna vara delaktiga i det digitala samhället. Han disputerade 2019 med avhandlingen Design for Participation and Inclusion will Follow: Disabled People and the Digital Society.

Läs mer om Stefan Johansson här

Datum: Tisdag 13 oktober
Tid: 18.00-19.30 inklusive paus
Plats: Scenen, CIK
Biljettpris: Fri entré men bokning krävs

Arrangeras av CIK i samarbete med Folkuniversitetet

 

Logga för Folkuniversitetet

Boka

Detaljer

Plats