Laddar Evenemang

Alla Evenemang

Idlaflickorna av Kristina Lugn

Två skådespelare sitter på varsin stol på scenen framför en bild av en semesterortsidyll. Den ena är iklädd en gul och den andra en röd klänning och de bär hatt. Framför dem står ett litet runt bord med vit duk och en blå vas med blommor. bredvid dem står en picknickkorg.

10 oktober, 19:00 - 20:00

275 kr – 325 kr

 

Idlaflickorna är ett av Kristina Lugns mest älskade och spelade teaterstycken – ett fängslande relationsdrama som på ett unikt sätt förenar melankoli, humor och värme.

I Victor von Schirachs regi möter vi skådespelarna Carina Perenkranz och Pernilla Parszyk i huvudrollerna, där de briljerar i sina gestaltningar av två kvinnor på en existentiell resa. Föreställningen är Bygdegårdsföreningarnas val av turnerande föreställning 2025!

Idlaflickorna är en enaktare där två kvinnor framträder i en poetisk och humoristisk dialog. Det är en mångfacetterad bild av ett, kanske två kvinnoöden. Kristina Lugn var en framstående dramatiker och många av hennes pjäser sattes upp på Dramaten och på Teater Brunnsgatan fyra. Hon valdes också in 2006 in i Svenska Akademins, på stol nummer 14.

I denna uppsättning, regisserad av Victor von Schirach, medverkar Carina Perenkranz som Lillemor, en kvinna som beger sig till Gardasjön i Italien för att uppleva vad som kanske blir hennes sista resa i livet. Pernilla Parszyk spelar Barbro, och deras samspel beskrevs i recensionen som ”en magisk dynamik som fångar publiken från första stund”.

Datum: Fredag 10 oktober
Tid: 19.00-20.00
Plats: Scenen, CIK
Biljettpris: 325 kr, 275 kr med scenpass

Arrangeras av Knivsta Riksteaterförening. Eventuella frågor kring biljetter hänvisas till eva.trifiden.se

 

Köp biljett

Detaljer

Datum:
10 oktober
Tid:
19:00 - 20:00
Kostnad:
275 kr – 325 kr
Evenemang Kategori:

Plats

Scenen
Parkvägen 31 A
Knivsta, Knivsta 74175 Sverige
+ Google Map
Telefon
018 - 34 70 00
Visa Plats-webbplats

Arrangör

Knivsta Riksteaterförening
E-post
eva@trifiden.se